Srboljub Dinić: Snaga Malerove muzike je u ogromnoj paleti emocija i tradicije

Razgovor sa šefom-dirigentom SO RTS u susret izvođenju Malerove Prve simfonije

Prvo simfonijsko delo kompozitora Gustava Malera – Simfonija br. 1 u D-duru - biće izvedeno u subotu, 31. maja u Kolarčevoj zadužbini na koncertu Simfonijskog orkestra RTS koji će predvoditi šef-dirigent Srboljub Dinić.


Izvođenje Malerove Prve simfonije uvek je poseban događaj – to nije samo muzičko delo, već emotivno i duhovno putovanje koje zahteva potpunu posvećenost izvođača i otvorenost slušalaca.


U razgovoru za blog Klasični Mirko, maestro Dinić otkriva svoja razmišljanja o muzici Malerove Prve simfonije.

Razgovor sa Srboljubom Dinićem

〰️

Razgovor sa Srboljubom Dinićem 〰️

Malera mnogi doživljavaju kao kompozitora ogromnog emotivnog i zvučnog opsega. Šta za Vas znači dirigovati njegovu Prvu simfoniju?

Potpuno je svejedno da li se radi o I, III, V, ili bilo kojoj od njegovih simfonija, izazov je ogroman. Kada pred sobom imate orkestar od 80-110 muzičara, pre svega je potrebno stvoriti jednu transparentnu zvučnu sliku jer su njegove partiture izuzetno precizno napisane.

Simfonija br. 1 je delo koje otkriva njegovu prepoznatljivu muzičku poetiku. Kako Vi pristupate ovom delu i njegovim kontrastima – od pastoralne nežnosti do dramatičnih kulminacija?

Srboljub Dinić, šef-dirigent SO RTS

Fotografija: Muzička produkcija RTS

Prvi stav je veoma interesantan jer nosi podnaslov Naturlaut (Zvuk iz prirode). Veoma je zahtevan jer se kreće iz trostrukog pijana i onomatopeje zvukova koji se mogu čuti samo u prirodi. Drug stav je tipičan Ländler (nešto izmedju valcera i narodnog plesa). Treći stav je pun citata, a četvrti jedna duševna borba koja se završava neverovatnom apoteozom.

Malerova muzika često se opisuje kao „filozofska”, „egzistencijalna”, pa čak i „simfonija sveta”. Da li to prepoznajete u muzici ove simfonije i na koji način prenosite tu širinu ideja i emocija na orkestar – a zatim i na publiku?

Veoma je važno ubediti orkestar da sa dirigentom istražuje taj neverovatni svet boja i različitih karaktera te muzike. Dirigent mora biti veoma sugestivan i imati jasnu predstavu šta želi da dobije iz te partiture. Onda se sve to prenosi neverovatnom lepotom te muzike na publiku.

Maler u ovoj simfoniji koristi i citate, aluzije na narodnu muziku, pa čak i parodiju. Kako pronalazite ravnotežu između ozbiljnog i grotesknog u ovom delu?

U tome jeste i snaga te muzike - ta ogromna paleta emocija, tradicije (jevrejske, pre svega) i iskustva Malera kao dirigenta.


Želeo bih da publika ode sa koncerta očarana ovim izvanrednim delom koje bi trebalo da ih, bar na trenutak, oslobodi svakodnevnog zivota.


U kontekstu Vašeg dosadašnjeg repertoara sa orkestrom RTS-a, gde smestiti ovu simfoniju? Da li je ovo nova faza u oblikovanju zvuka i identiteta ansambla?

Od kada sam postao šef-dirigent Simfonijskog orkestra i hora RTS, želja mi je da proširim repertoar tog orkestra, zbog toga su na programu dela Humperdinka, Štrausa, Vagnera i Malera, pored svih drugih predivnih dela koja ćemo izvesti u budućnosti.

Prva simfonija - najava Malerovog stila

Malera su savremenici često optuživali za preemotivnost i preopterećenost, ali upravo ta njegova neustrašiva iskrenost i širok dijapazon izraza čine ovu simfoniju svevremenom i snažno delotvornom.

U Prvoj simfoniji već su prisutni svi elementi koji će kasnije obeležiti njegov stil: ogromna orkestralna postava, složene tematske veze, poseban odnos prema tišini i zvuku, kao i duboka povezanost sa prirodom, folklorom i ličnim svetom unutrašnjih doživljaja.

Karte za koncert možete kupiti na sledećem linku ili na Biletarnici Kolarčeve zadužbine.

Previous
Previous

GKO Šlezinger sa solistima Dorotom Sjudom i Lazarom Miletićem

Next
Next

Kompozicije Veljka Nenadića i Juga Markovića na Svetskim danima muzike u Portugalu