Otvorene prijave za 54. Međunarodno takmičenje Muzičke omladine u kategoriji viola

Muzička omladina Beograda otvorila je prijave za učešće na 54. Međunarodnom takmičenju Muzičke omladine u kategoriji viola.

Takmičenje će biti održano od 21. do 30. marta 2026. godine u Beogradu.


Takmičenje je otvoreno za violiste svih nacionalnosti koji do 31. januara 2026. godine nisu navršili 35 godina.


Tri etape takmičenja

〰️

Tri etape takmičenja 〰️

Takmičenje se odvija u tri etape. Svaka etapa ima svoje zahteve u pogledu dužine programa i izbora kompozicija za izvođenje.

U prvoj etapi, obavezna kompozicija domaćeg autora je delo Kaddish za solo violu Aleksandra Simića, a pored nje takmičari biraju jednu od tri kompozicije Johana Sebastijana Baha u transkripciji za violu i jednu od tri ponuđene kompozicije – kapris ili etidu. Ukupno trajanje programa ne sme prelaziti 35 minuta.

Druga etapa donosi širi izbor: takmičari izvode sonatu za violu (solo ili uz klavirsku pratnju), jedno delo sa klavirom i jedno virtuozno delo od ponuđenih.

U finalu je obavezno izvođenje prvog stava Koncerta za violu u D-duru K. Štamica, sa kadencom, uz klavirsku pratnju, kao i jednog od četiri ponuđena koncerta za violu kompozitora V. Voltona, B. Bartoka, A. Šnitkea ili P. Hindemita.


Prijava za takmičenje, zajedno sa kompletnom dokumentacijom, mora biti poslata najkasnije do 31. januara 2026. godine.


Detaljne informacije o prijavama, kao i o dokumentima koje je potrebno dostaviti, mogu se naći na sledećem linku.

Takmičenje je jedinstvena prilika da se mladi umetnici povežu i zablistaju uz najbolje mlade muzičare iz celog sveta.

Ne propustite šansu da postanete deo globalne zajednice koja podržava mlade umetnike kroz muziku — bez obzira na naciju, veru ili društvenu pripadnost, navode organizatori u pozivu.

Takmičenje sa dugom istorijom

〰️

Takmičenje sa dugom istorijom 〰️

Jedan od vodećih projekata Muzičke omladine Beograda jeste Međunarodno takmičenje Muzičke omladine, koje se održava svake godine. Takmičenje je posvećeno najperspektivnijim mladim muzičarima na početku međunarodne karijere i član je Svetske federacije međunarodnih muzičkih takmičenja sa sedištem u Ženevi. Svake godine takmičenje se organizuje u različitim disciplinama, a pravo učešća imaju muzičari svih nacionalnosti mlađi od 35 godina. Takmičarske kategorije tradicionalno obuhvataju violinu, violončelo, klavir, gitaru, solo pevanje, flautu i kamernu muziku, dok su pojedinih godina uvrštene i kompozicija (1979, 1985, 1990, 2000) i viola (1982).


Međunarodno takmičenje Muzičke omladine, čiji su osnivač i pokrovitelj Grad Beograd, član je Svetske federacije međunarodnih muzičkih takmičenja sa sedištem u Ženevi i Međunarodne federacije Muzičke omladine sa sedištem u Briselu.


Njegov cilj je da pruži podršku najtalentovanijim mladim muzičkim umetnicima, prenosi Beta.

Istorija Međunarodnog takmičenja Jeunesses Musicales – što je zvaničan naziv beogradskog takmičenja – pokazuje da je do sada u Beogradu nastupilo više od 2.000 solista i preko 200 kamernih ansambala iz više od 70 zemalja sa svih kontinenata.

Među učesnicima koji su kasnije ostvarili značajne međunarodne karijere nalazi se i slovenačka flautistkinja Irena Grafenauer, koja je 1975. godine, sa samo 17 godina, pobedila na takmičenju u Beogradu. Kasnije je izgradila uspešnu karijeru kao solistkinja, a bila je i prva žena koja je predvodila deonicu flauta u Bavarskoj državnoj filharmoniji.

Next
Next

Ponedeljkom u Italiji: Koncert pijaniste Matije Matejića u Italijanskom institutu za kulturu